معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > نشریه تی پی آی تجارایتالیایی را ترغیب به سفرومشاهده وضعیت اقتصادی ایران یک سال پس از برجام کرد.


  چاپ        ارسال به دوست

نشریه تی پی آی تجارایتالیایی را ترغیب به سفرومشاهده وضعیت اقتصادی ایران یک سال پس از برجام کرد.

نشریه تی پی آی تجارایتالیایی را ترغیب به سفرومشاهده وضعیت اقتصادی ایران یک سال پس از برجام کرد.

 

بسمه تعالی

 

24/12/1395

نشریه تی پی آی تجارایتالیایی را ترغیب به سفرومشاهده وضعیت اقتصادی ایران یک سال پس از برجام کرد.

رم - ایرنا - یک نشریه ایتالیایی با اشاره به گذشت یک سال از اجرای برجام و رشد اقتصادی قابل توجه ایران از تجار و کارآفرینان این کشور دعوت کرد به تهران سفر کرده و وضعیت را مشاهده کنند.

به گزارش ایرنا، نشریه انلاین تی پی آی TPI در مطلبی با عنوان چرا کارآفرینان ایتالیایی باید به ایران بنگرند به بررسی اقتصاد ایران پس از گذشت یک سال از اجرای برجام و حذف بخشی از تحریم های اقتصادی و مالی آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال تهران پرداخت و تجار و کارآفرینان ایتالیایی را ترغیب به رفتن به ایران کرد. 
این نشریه نوشت:پس از گذشت یک سال از اجرای برجام، اتحادیه اروپا و آمریکا بخش زیادی از تحریم های اقتصادی و مالی مرتبط با برنامه هسته ای ایران را حذف کردند. اکنون ایران با سرعت در حال رشد اقتصادی است و سیستم اقتصادی کلی آن دارای ویژگی های جالب از نظر تکامل تدریجی و بیشتر است. 
این نشریه به قیاس اقتصاد ایران و ایتالیا پرداخت ونوشت: شاخص رشد تولیدات ناخالص ملی در سال 2016 میلادی در ایران به 4.4 درصد رسید و در سال 2017 میلادی نیز 4.9 درصد پیش بینی می شود. درحالی که تولیدات ناخالص ملی ایتالیا در سال 2016 میلادی تنها 8 دهم درصد (0.8 درصد) بود و در سال 2017 نیز به 9 دهم درصد (0.9 درصد) خواهد رسید. بدهی های دولتی ایران نیز محدود است و به حدود 30 درصد تولیدات ناخالص ملی می رسد در حالی که بدهی های دولتی ایتالیا معادل 132.3 درصد تولیدات ناخالص ملی است. 
این نشریه افزود: بافت تجاری ایران تفاوت زیادی از ایتالیا ندارد. صنایع بزرگ در ایران دولتی و یا با مشارکت دولت هستند . شرکت های بزرگ خصوصی نیز از نظر تعداد محدود بوده و بخش اعظمی از عرصه کسب و کار متشکل از شرکت های کوچک و متوسط است. 
لغو تحریم ها منجر به یک رویکرد متفاوت در تجارت خارجی شد. امروز امکان صادرات آزاد به ایران با درنظر گرفتن برخی ملاحظات وجود دارد. 
** امتیاز برای ایتالیا 
این نشریه نوشت:در شش ماه نخست پس از اجرای برجام ، صادرات ایتالیا به ایران 17.4 درصد افزایش یافت و بیشترین موفقیت مربوط به صادرات ماشین آلات صنعتی بویژه در بخش فولادسازی بود. البته سایر بخش ها از جمله بسته بندی مواد غذایی، بخش های دارویی برای تجهیزات پزشکی، پلاستیک مربوط به ماشین آلات اکستروژن و ساخت فیلم، ماشین الات کشاورزی و ساختمان سازی نیز بسیار جذاب است.
یک امکان بزرگ دیگر برای ایتالیا، مربوط به توسعه شبکه راه آهن سریع السیر می باشد.اکنون 3 طرح ساخت خطوط راه آهن تهران -همدان، اراک - قم و تهران - قم - اصفهان وجود دارد که در همگی انها شرکت راه آهن دولتی ایتالیا مشارکت دارد.

بخش دیپلماسی رسانه ای و عمومی

سفارت جمهوری اسلامی ایران- رم

 

 

 


١٨:٣٠ - 1395/12/24    /    شماره : ٤٤٥٠٧٠    /    تعداد نمایش : ٣٦٧خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر