معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > خبرگزاری آجی ایتالیا مورخ 16 اسفند ماه 95 در گزارشی با عنوان « بهره برداری از راه آهن بین ایران و آذربایجان همزمان با سفر علی اف به تهران» می نویسد :


  چاپ        ارسال به دوست

بهره برداری از راه آهن بین ایران و آذربایجان همزمان با سفر علی اف به تهران

خبرگزاری آجی ایتالیا مورخ 16 اسفند ماه 95 در گزارشی با عنوان « بهره برداری از راه آهن بین ایران و آذربایجان همزمان با سفر علی اف به تهران» می نویسد :

 

بسمه تعالی

16/12/1395

سفر الهام علی اف به تهران

خبرگزاری آجی ایتالیا مورخ 16 اسفند ماه 95 در گزارشی با عنوان « بهره برداری از راه آهن بین ایران و آذربایجان همزمان با سفر علی اف به تهران» می نویسد : طرح بلندپروازانه کریدور شمال - جنوب در صورتی که به تحقق برسد می تواند شمال اروپا را به هند متصل کند و انقلابی جدی در حمل و نقل کالا بین دو قاره اروپا و آسیا بوجود بیاورد. در جریان سفر الهام علی‌اف، رئیس جمهوری آذربایجان، به ایران، بخشی از این طرح که راه‌آهن‌های دو کشور را به یکدیگر متصل می کند، به بهره‌برداری رسید.‏ روز یکشنبه گذشته و همزمان با دیدار علی اف با روحانی در تهران، اولین قطار از جمهوری آذربایجان وارد جمهوری اسلامی ایران شد و به شهر آستارا رسید. حسن روحانی در جریان نشست خبری مشترک با علی اف اعلام کرد که  پروژه راه آهن شمال - جنوب در کانون مذاکرات بین دو رئیس جمهور قرار داشت و به توافق در خصوص احداث راه آهن رشت - آستارا نیز اشاره کرد. رئیس جمهور آذربایجان نیز به نوبه خود با اشاره به مناسبات اقتصادی بین دو کشور گفت که حجم رابطه تجاری فیمابین در عرض یک سال، 70 درصد افزایش داشته است. با فعال شدن طرح کریدور شمال جنوب، کانتینرها از طریق دریایی از بندر بمبئی به بندرعباس رسیده و از آنجا از طریق راه آهن به باکو و متعاقبأ به سن پترزبورگ حمل می شوند تا از آنجا به شمال اروپا برده شوند. به جز ایران و آذربایجان، کشورهای دیگری مانند هند، عمان، ارمنستان، قرقیزستان، قزاقستان، تاجیکستان، روسیه، بلوروس، اوکراین، بلغارستان، ترکیه و سوریه نیز در مسیر این کریدور بزرگ ترانزیت کالا بین اروپا، خاورمیانه و آسیای میانه قرار میگیرند.

 

بخش دیپلماسی رسانه ای و عمومی

سفارت جمهوری اسلامی ایران- رم

 

 

 


١٨:٢٤ - 1395/12/16    /    شماره : ٤٤٣٥٧٠    /    تعداد نمایش : ٢٥٧خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر