معرفی سفیر یا نمایندگی
بخش اقتصادي

مناسبات اقتصادی جمهوری اسلامی ايران و ايتاليا

مناسبات اقتصادی ايران و ايتاليا همواره و از ديرباز وجود داشته و دارای قدمتی ديرينه است. در اين ميان مناسبات فی‌مابين تنها پس از بروز جنگ جهانی دوم به‌طورموقت برای شش سال قطع شد و سپس با استقرار صلح، مجدداً با ابعاد وسيع‌تری آغاز گرديد. قرابت‌های فرهنگی از يک‌سو و مکمل‌بودن اقتصادهای دو کشور از سوی ديگر، بسترهای مناسبی برای بسط روابط دو طرف فراهم کرده است.

ايتاليا به‌عنوان يکی از چهار قدرت برتر اتحاديه اروپا (پس از انگليس، فرانسه و آلمان) و يکی از اعضای مهم هشت کشور صنعتی جهان (G8) جايگاه مهمی از نظر اقتصادی، صنعتی و تجاری در سطح منطقه‌ای و جهانی دارد و جايگاه صنعتی اين کشور اين امکان را برای جمهوری اسلامی ايران فراهم کرده تا برخی نيازهای خود را از ايتاليا تأمين کند تا آنجاکه در رديف مهم‌ترين شريک تجاری ايران در اتحاديه اروپا قرار گيرد.

در فروردين 1338 از طرف وزارت خارجه ايتاليا پيشنهادی پيرامون تبادل کالا بين دو کشور تسليم مقامات ايران شد که در پی آن فعاليت شرکت‌های ايتاليايی در ايران آغاز گرديد.

پس از پيروزی انقلاب اسلامی اولين کميسيون مشترک اقتصادی دو کشور در سال 1367 در تهران تشکيل شد و هفتمين دور آن نيز در سال 1383 در تهران برگزار شده است.

در سال‌های اخير روند همکاری‌های اقتصادی و بازرگانی فی‌مابين افزايش يافته و علاوه بر تبادل هيأت‌های مختلف، سمينارهايی برای تقويت همکاری‌های دو طرف در کليه زمينه‌های اقتصادی، تجاری، فنی و صنعتی در پايتخت‌های دو کشور برگزار شده است که جديدترين مورد آن سمينار آشنايی با فرصت‌های اقتصادی و سرمايه‌گذاری ايران در شهرهای رم و ميلان در اسفند ماه 1389 بوده است.

هر چند برخی از صنايع مهم ايتاليا از قبيل فولاد و نساجی به‌تدريج به بازار ايران راه پيدا کرده‌اند ولی بخش عمدۀ مبادلات دو کشور بر پايه همکاری‌های نفتی استوار بوده است.

بعد از انقلاب اسلامی روند همکاری‌های اقتصادی دو کشور سير صعودی به‌خود گرفت و حجم مبادلات دو کشور از سال 1999 تا 2011 ميلادی تقريباً سه برابر شد به‌طوری‌که از حدود 2 ميليارد يورو در سال 1999 به نزديک به 7 ميليارد يورو در پايان سال 2010 بالغ گرديد و ايتاليا به اولين شريک تجاری جمهوری اسلامی ايران در اتحاديه اروپا تبديل شد.

وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر