معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > سفیر ایران در ایتالیا: سیاست تنش زدایی دولت یازدهم جایگاه واعتبار بین المللی کشور را مجددا احیا کرد


  چاپ        ارسال به دوست

سفیر ایران در ایتالیا:

سفیر ایران در ایتالیا: سیاست تنش زدایی دولت یازدهم جایگاه واعتبار بین المللی کشور را مجددا احیا کرد

http://www.irna.ir/fa/News/82527146/

سفیر ایران در ایتالیا:

سیاست تنش زدایی دولت یازدهم جایگاه واعتبار بین المللی کشور را مجددا احیا کرد

رم - ایرنا - جهانبخش مظفری سفیر ایران در ایتالیا با تاکید بر سیاست کاهش تنش دولت روحانی گفت: سیاست تنش زدایی دولت یازدهم نه تنها جایگاه و اعتبار بین المللی جمهوری اسلامی ایران را مجددا احیا کرد بلکه توانست فضای تهدید آمیز را از سر کشور بزداید.

سفیرجمهوری اسلامی ایران در ایتالیا درمصاحبه اختصاصی با خبرنگار ایرنا در رم، با اشاره به تاثیر سیاست کاهش تنش دولت روحانی در حوزه سیاست خارجی بر حوزه های سیاسی، اجتماعی و بخصوص اقتصادی کشورافزود:سیاست تنش زدایی دولت یازدهم که پس ازمشارکت گسترده مردمی درانتخابات سال 1392 روی کارآمد، در چارچوب منویات رهبر انقلاب تاثیرات قابل توجهی بر وجهه بین المللی جمهوری اسلامی ایران گذاشت و نه تنها توانست پس از یک دوره فترت و فشار، دوباره جایگاه و اعتبار بین المللی جمهوری اسلامی ایران را احیا کند بلکه فضای تهدید آمیز را از سر جمهوری اسلامی ایران بزداید. 
وی گفت: در حوزه سیاسی تعاملات متوقف شده کشورمان با کشورهای اروپایی از جمله ایتالیا از سر گرفته شد که از مهمترین شاخص های آن می توان به سفر رئیس جمهوری ایران به این کشور اشاره کرد. 
وی درادامه با اشاره به موفقیت های سیاسی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: در حوزه اجتماعی، این سیاست توانست بار دیگر انسجام و یکپارچگی ملی را فراهم آورده و موجب صیانت از سرمایه های اجتماعی را مهیا سازد.
نماینده دستگاه دیپلماسی ایران در رم افزود: در بعد اقتصادی نیل به برجام به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای دولت یازدهم که در چارچوب و تحت نظارت رهبر معظم انقلاب انجام پذیرفت، توانست فضای امنیتی و مخرب ایجاد شده علیه کشورمان را تا حدود زیادی برطرف و زمینه حضور و مشارکت بسیاری از شرکت ها و موسسات خارجی را در ایران فراهم آورد . برخی از مهم ترین دستاوردهای برجام و تحولات مثبت پس از اجرایی شدن آن را در حوزه ایتالیا می توان به شرح ذیل مورد اشاره مختصر قرار داد: 
- آزاد سازی سرمایه های بلوکه شده جمهوری اسلامی ایران بعد از اجرایی شدن برجام 
- از سرگیری فروش نفت به ایتالیا به عنوان یکی از خریداران عمده نفت کشورمان و حفظ بازار این کشور از طریق رفع محدودیت های اعمال شده برای فروش نفت ایران 
- بازسازی روابط با بیمه ساچه یکی دیگر از دستاوردهای برجام بود که از مهمترین موسسات بیمه ای اروپا و اخذ موافقت این بیمه با ایجاد و افزایش سقف پوشش بیمه ای خود تا شش میلیارد یورو 
- پاراف و نهایی سازی بالغ بر 17 میلیارد یورو قرارداد اقتصادی با شرکت ها و موسسات ایتالیایی که آماده امضا و اجرایی شدن هستند 
- از سرگیری فعالیت بانک سپه درایتالیا و رفع محدودیت های بین المللی و اقتصادی 
- ایجاد روابط کامل کارگزاری بین بانک های جمهوری اسلامی ایران و بانک های ایتالیایی که موفقیتی قابل توجه به حساب می آید. 
- برگزاری اولین نمایشگاه اقتصادی ایران دراروپا در کشور ایتالیا در آذر ماه 1395 
- افزایش قابل توجه صادرات ایران به ایتالیا در دولت یازدهم 
- پاراف پروژه ملی قطار سریع السیر در کشورمان با طرف ایتالیایی 
- نهایی سازی پروژه های تولید فولاد با طرف ایتالیایی بعنوان یک سرمایه بزرگ ملی 
- حذف کلیه واسطه های موجود در تعاملات اقتصادی با ایتالیا که باعث کاهش شدید هزینه های مبادلات اقتصادی با این کشور و افزایش بهره وری شده است. 
مظفری سپس با برشمردن تفاوت نظری وعملی سیاست خارجی دولت روحانی با دولت های پیشین گفت: سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران برگرفته ازاهداف و آرمان های انقلاب اسلامی و با در نظر گرفتن منافع کلان ملی توسط مجموعه ای از نهادهای حاکمیتی تنظیم و تدوین می شود. دولت جمهوری اسلامی ایران نیز در همین راستا و در چارچوب منافع ملی اهداف سیاست خارجی خود را دنبال می کند. دولت یازدهم با هدف تنش زدایی و رفع و کاهش تضییقات بین المللی ناشی از پرونده هسته ای ایران و با رویکرد تعاملی با دنیا ، پیگیری منافع ملی کشورمان را در دستور کار قرار داد. لذا مهم ترین تفاوت نگاه دولت های نهم و دهم و دولت یازدهم را می توان در رویکرد این دو در مواجهه با تهدیدها و فرصت ها در عرصه جهانی قلمداد کرد. 
وی افزود: به نظر می رسد رویکرد تهاجمی دولت قبلی ، در دولت یازدهم به رویکردی تعاملی تبدیل گردید که این امر نه تنها موجب فرصت های فراوانی برای کشورمان شد بلکه بسیاری از تهدیدات بدخواهان را نیز خنثی کرد.
سفیرایران همچنین با برشمردن عناصر واجزای سیاست خارجی دولت یازدهم اظهار کرد: شاید بتوان گفت، محوری ترین عنصر سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران که در دولت یازدهم مورد تاکید بیشتری قرار گرفت، تعامل سازنده با جهان خارج و وجه به رویکرد تعاملی به جای استفاده از ادبیات تقابلی است. این رویه توانسته در دوران تصدی مسئولیت توسط دولت یازدهم فضای روابط خارجی را در جهت کاملا مثبت هدایت کند. 
وی در پاسخ به این سوال که حاصل عملکرد سیاست خارجی دولت روحانی در چهار سال گذشته چه بود گفت: احصاء عملکرد دولت یازدهم بدلیل وسعت تحولات مثبتی که در دوران تصدی مسئولیت این دولت فراهم آورده است نیازمند زمان مناسب وکافی است اما مختصرا نتیجه عملکرد دولت یازدهم را می توان در محورهای ذیل بصورت موجز بیان کرد: 
*** اقتصادی : 
- گشایش فضای اقتصادی و جذب بسیاری از سرمایه گذاران و علاقه مند به کار اقتصادی و تجاری با ایران 
- اعزام هیات های متعدد اقتصادی به ایران با هدف بررسی بازار تجارت و سرمایه گذاری در ایران 
- فراهم آمدن شرایط انتقال فن آوری های جدید در عرصه های مختلف از طریق نهایی ساختن قراردادهای اقتصادی و فنی با طرف های اروپایی 
- تسهیل مبادلات بانکی و رفع محدودیت ها و تضییقات مالی ناشی از تحریم های هسته ای 
- آزاد سازی منابع مالی و اموال فریز شده کشورمان در کشورهای خارجی 
- افزایش سقف پوشش بیمه های مطرح بین المللی و کاهش چشمگیر هزینه های نقل و انتقال دریایی بار 
- افزایش صادرات جمهوری اسلامی ایران به دیگر کشورها 
- بازیابی بازارهای از دست رفته نفت کشورمان در سایر کشورها 
- نهایی ساختن و پاراف میلیاردها یورو قرارداد های اقتصادی و سرمایه گذاری و انتقال فن آوری با طرف های اروپایی 
- احیاء روابط کارگزاری بانکی با بانک های ایرانی و رفع قابل توجه محدودیت های بانک های فعال اروپایی در اروپا 
- حذف واسطه های داخلی و خارجی کار اقتصادی با طرف های جمهوری اسلامی ایران 
*** سیاسی: 
- بهبود وجهه جمهوری اسلامی ایران نزد جامعه بین الملل و افزایش تعاملات سیاسی ایران با کشورهای اروپایی 
- اعزام هیات های متعدد سیاسی به کشورمان درسطوح مختلف سیاسی از جمله رئیسان دولت ها و وزیران امورخارجه اروپایی 
- انجام سفرهای اروپایی متعدد ریاست جمهوری و وزیرامور خارجه کشورمان و تصویر سازی مثبت از ایران در سایر کشورها و متقابلا سفر نخست وزیر ایتالیا به ایران 
- مبادله هیات های متعدد پارلمانی بین ایران و کشورهای اروپایی و بهره گیری از دیپلماسی پارلمانی 
- تاثیرگذاری در افکار عمومی اروپایی از طریق بهره گیری از ابزارهای دیپلماسی رسانه ای و دیپلماسی عمومی 
- ترمیم وجهه سیاسی ایران نزد افکار عمومی و نخبگان خارجی 
- تاکید و تایید جایگاه کشورمان در منطقه در تعاملات با مقامات ارشد اروپایی 
- معرفی ظرفیت های بزرگ دفاعی ایران به طرف های غربی و تاکید بر رویکرد دفاعی کشورمان و نفی هرگونه تبلیغات مخرب مبنی بر نگاه جنگ طلبانه تهران 
مظفری در پایان به نگرش مسئولان، دانشگاهیان و مردم عادی ایتالیا به ایران پس از کاهش تنش دولت یازدهم در قیاس با پیش اشاره کرد و گفت: روی کار آمدن دولت یازدهم در ایران، کشورمان را به کانون توجه محافل سیاسی و رسانه ای ایتالیا تبدیل کرد. همچنین تحولات بعد از آن از جمله انجام مذاکرات هسته ای و نیل به برجام و فرآینده های بعد از آن نیز موجب توجه قابل ملاحظه افکار عمومی و نخبگان ایتالیایی به کشورمان شد. بدون تردید، سیاست ها و رویکرد تعاملی و تنش زدایی دولت یازدهم تاثیر بسیار زیادی در تغییر نگاه مجموعه اروپا به ایران داشته است که این مهم زمینه ساز نیل به توافق هسته ای بر مبنای فرمول برد-برد بوده است. 

 

 


١٨:١٢ - 1396/02/25    /    شماره : ٤٥٤٨٧٨    /    تعداد نمایش : ٤٥٣خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر