معرفی سفیر یا نمایندگی
اخبار > برجام بزرگترین خدمت را به توسعه روابط تجاری در بخش خصوصی کرد


  چاپ        ارسال به دوست

مصاحبه سفیر جمهوری اسلامی ایران به مناسبت اولین سالگرد اجرایی شدن برجام

برجام بزرگترین خدمت را به توسعه روابط تجاری در بخش خصوصی کرد

 

سفیر ایران در ایتالیا: برجام بزرگترین خدمت را به توسعه روابط تجاری در بخش خصوصی کرد

رم- ایرنا- جهانبخش مظفری سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا درباره آثار برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) گفت: برجام بزرگترین خدمت را به بخش های خصوصی دو کشور ایران و ایتالیا برای توسعه بی حاشیه روابط تجاری و اقتصادی با یکدیگر کرده است.

 

به گزارش ایرنا، سفیر جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا روز دوشنبه در نخستین سالگرد اجرایی شدن برجام و لغو تحریم های ظالمانه هسته ای؛ در مصاحبه ای اختصاصی با خبرنگار ایرنا در رم افزود: برجام روابط کارگزاری عادی بانکی را برقرار کرد تا از طریق کاهش هزینه های تمام شده، روابط تجاری دو کشور را بین فعالان تجاری و اقتصادی تسهیل نماید. اثر برجام به گونه ای بود که در سال 2016 ایران در جایگاه نخست میزان رشد صادرات ایتالیا به جهان قرار گرفت و مسئولان ایتالیایی به این باور رسیدند که ایران در حال تبدیل به یکی از مهمترین اقتصادهای در حال شکوفایی است. 
وی یادآور شد: البته برای بررسی آثار برجام بر روابط جمهوری اسلامی ایران با ایتالیا، باید کمی به عقب بازگشت. در واقع با آغاز به کار دولت دکتر روحانی ریاست محترم جمهوری و اتخاذ شیوه های جدید مذاکراتی با گروه موسوم به 1+5 با هدف رفع سوء تفاهمات قدرت های جهانی نسبت به برنامه هسته ای جمهوری اسلامی ایران، نگاه و رویکرد ایتالیا نسبت به جمهوری اسلامی ایران با تغییری بنیادین مواجه شد. 
مظفری افزود: اجرایی شدن برجام، نقطه اوج تغییرات مثبت مورد اشاره بود. با شروع مذاکرات و قبل از به ثمر نشستن برجام وزرای خارجه و توسعه اقتصادی ایتالیا در راس هیاتی بلندپایه از مقامات سیاسی و اقتصادی و با حضور روسای بزرگترین شرکت های ایتالیایی عازم تهران شدند تا مقدمات بهره برداری جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا از فرصت بوجود آمده را فراهم کنند و تنها چند روز پس از اجرایی شدن برجام، ریاست محترم جمهوری به ایتالیا سفر کرد و بیست و هشت سند همکاری بین دو کشور در زمینه های مختلف به امضا رسید. تنها سه ماه بعد متئو رنتزی نخست وزیر وقت ایتالیا نیز به تهران سفر کرد و اسناد مرتبط با تفاهمات همکاری دوجانبه به امضای مقامات ذیربط دو کشور رسید. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران گفت: در کنار رفت و آمدهای سیاسی و عقد تفاهمات اقتصادی، سفر متقابل اتباع دو کشور به کشور مقابل نیز با افزایش چشمگیری مواجه شد تا جایی که تعداد پروازهای شرکت های هواپیمایی مختلف بین ایتالیا و ایران به 13 پرواز در هفته رسید. 
وی تاکید کرد: با برجام امکان فروش نفت به ایتالیا فراهم شد و انشاالله با تصویب نهایی برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی و مبتنی بر آن تعیین دقیق اولویت های کشور برای اجرای پروژه های عمرانی، زمینه اجرای هر چه سریعتر پروژه های عظیم ملی بین دو کشور فراهم خواهد آمد. در واقع این جمهوری اسلامی ایران است که باید با تعیین اولویت های عمرانی خود، برنامه های اقتصادی مورد نظر را با شرکایی مطمئن به اجرا درآورد. تنها در جریان سفر روسای دو دولت جمهوری اسلامی ایران و ایتالیا به کشور مقابل، 36 سند همکاری به امضای طرفین رسید که این اسناد، حوزه های مختلف عمرانی را پوشش می دهد و با رفع پاره ای از مشکلات طبیعی قراردادی می توان در انتظار نوعی جهش در روابط اقتصادی ایران و ایتالیا بود. 
وی در پاسخ به این سوال که برجام در کدام عرصه نمود بارزتر و عملی تری داشته است افزود: واقعا مشخص ساختن یک بخش به عنوان عرصه ای که آثار برجام در آن نمود بیشتری داشته، بسیار دشوار است. همه بخش های روابط دوجانبه ایران و ایتالیا از برجام تاثیر پذیرفته است و بسته به زاویه نگاه و تخصص هر تحلیلگر سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و حتی هنری تاثیرات برجام بر آن بخش خاص برجسته تر می شود. 
سفیر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به قراردادهای تجاری و اقتصادی پس از برجام، گفت: دولت ها در کنار همکاری های کلان اقتصادی و اجرایی نمودن پروژه های بزرگ ملی، عموما بسترهای سیاسی و بین المللی مورد نیاز برای تسهیل مراودات اقتصادی بین بخش های خصوصی کشورهای متبوع خود را نیز فراهم می آورند. 
گفتنی است که برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) در روز 14 ژوئیه 2015 (23 تیر 1394) امضا و روز 17 ژانویه 2016 (27 دی 1394) اجرایی و تحریم های هسته ای ایران لغو شد. 
اروپام**461
انتشار دهنده: فریبا مدنی

http://www.irna.ir/fa/News/82389197/

 


١٦:١٠ - 1395/10/27    /    شماره : ٤٣٤٧٣٢    /    تعداد نمایش : ٥٠٥خروج
وزارت امورخارجه | رواديد الكترونيك | تماس با ما | ساعات كار اداري | نقشه سایت | جستجو | گالری تصاویر